Zásilky, které je možné posílat do výkonu trestu nebo do výkonu vazby, mají svá pevně daná pravidla. Některá určuje přímo zákon, o jiné se starají vězení samotná. Je vůbec možné poslat elektronická zařízení?
Na co mají vězni nárok
Běžně se do vězení zasílá kilový balík do vězení. Není to ale nic, na co by měl vězeň přímo nárok a vlivem porušování nařízení a zasílání nedovolených věcí jsou tyto balíky zrušeny. Co ale z legislativy možné je, to je nárokový balík do vězení. Tato zásilka většinou obsahuje trvanlivé potraviny, základní hygienické potřeby, tabákové výrobky, nebo třeba čaj a kávu. Nárokový balík je možné poslat až poté, co dostane daný vězeň balíčenku. Ta je v případě výkonu vazby jednou za tři měsíce, ve výkonu trestu pak jednou za šest měsíců.
Jak je to s elektronikou?
Do některých zařízení je možné poslat také elektroniku. Vždy zařízení, které jsou předávány, nejprve musí ve věznici projít kontrolou odbornou firmou. Takto zkontrolovaný přístroj je firmou zkontrolován a zapečetěn. Vězeň tuto pečeť hradí, cena se pohybuje okolo sta korun. I proto je potřeba, aby měl vězeň na svém kontu ve vězení nějaké finanční prostředky.
Která elektronika je povolena?
Do výkonu trestu se mohou posílat například CD přehrávače nebo elektrické holicí strojky. Tyto strojky ale musí mít transformátor integrovaný uvnitř přístroje. Dále je možné posílat radiopřijímač. U něj ale platí celá řada omezení. Některé z nich si následně vyjmenujeme.
Rádio ano, ale s omezením
Radiopřijímač musí vždy být napájený z vlastního zdroje a nesmí obsahovat vlnový rozsah krátkých vln, tedy KV nebo SW. Daný přijímač nesmí ani umožňovat detekci a automatické vyhledávání signálů. Přijímač rovněž nesmí obsahovat paměťové médium pro záznam a přehrávání dat i hlasové komunikace.
Na příjem elektroniky nemá vězeň nárok. Vždy se jedná o případné schválení příjmu ze strany konkrétní věznice.